28 Ocak 2008 Pazartesi

SEO Tuzaklari

Google webspam ile mücadele ekibi şefi Matt Cutts'a ait "SEO Hataları, görsele dikkat edin" (SEO Mistakes read the fine print) makalesini sizlere faydalı olması için yayınlıyorum.

SEO Hataları, görsele dikkat edin:

Mail adreslerine ısrarlı ricalar(talepler) gelen ve buna hala şaşıran insanlar olduğunu duyuyorum. İşte talep örneklerinden biri: faux-domain

İlk bakışta, ödenmesi gereken "Yıllık website arama motoru listelemesi" için kesilmiş fatura gibi görünen bu yarı resmi mektup, alttaki küçük puntolarla yazılmış olan yazıyı gördüğümüzde bizi kandırmaya yönelik olduğunu anlıyoruz.

Bu, bir fatura değildir. Bu, bir ısrarlı ricadır(talep). Bu teklifi kabul etmediğiniz sürece yukarıda belirtilen ücreti ödeme yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Başka bir deyişle bu gelen eposta'yı rahatlıkla silebilirsiniz. Şayet Google arama motoruna bir URL kaydetmek istiyorsanız bunu ücretisiz olarak yapabilmeniz için birkaç yol mevcuttur:

  1. Google alandınızı(domain) bildirmek için ücretsiz URL ekleme hizmeti sunuyor. Buradan ulaşabilirsiniz.
  2. Ücretsiz olarak Sitemap(Sitenize ait URL'lerin buldunuğu bir liste) oluşturup bunu Google arama motoruna bildirebilirsiniz. Sitemap dosyanızı Google bildirmek için burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca burada daha pek çok ücretsiz faydalı araç bulabilirsiniz :)

Alanadınız veya siteniz ile ilgili buna benzer bir eposta size ulaştığı zaman bunu dikkatlice okumayı ihmal etmeyin.(Sizi kandırmalarına izin vermeyin).


Makale hoşunuza gitti ise belki bize yardım etmek isterseniz. VBMaster.org'un düzenlemiş olduğu vBMaster.Org Seo Yarışması'nda bize destek verebilirsiniz. Bize destek vermek için alttaki kodu sitenize yerleştirmeniz yeterli olacaktır.


<a href="http://vbmaster-org.blogspot.com/">vBMaster.Org Seo Yarışması</a>

vBMaster.Org Seo Yarışması'ında amaç Google arama motorunda anahtar kelime olan "vBMaster.Org Seo Yarışması" kelime öbeğinde en üst sırada olabilmektir. Sizlerin desteği bu konuda bize faydalı olacaktır. Sonuçları buradan öğrenebilirsiniz.

Hiç yorum yok: